رستم قاسمی

پیام جناب آقای مهندس رستم قاسمی، وزیر محترم راه و شهرسازی و رئیس پنجمین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس

توسعه پایدار سواحل کشور به عنوان یکی از اولویت های برنامه های دولت در سال های اخیر توسط نهادها و زیر مجموعه های آن پیگیری و مورد توجه قرار گرفته است. تاکید مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور مبنی بر تسریع در توسعه سواحل مکران، اهمیت این منطقه را در برنامه های توسعه ای کشور دو چندان نموده است. برای رسیدن به این مهم، گام های مهمی باید در این زمینه برداشته شود که اصلی ترین آنها، جمعیت پذیر کردن مناطق ساحلی مکران است. لازمه افزایش جمعیت ساکن در مناطق ساحلی تامین و توسعه زیرساخت های اولیه مورد نیاز است که تامین آب شرب یکی از این موارد است.

وجود ذخایر عظیم آب دریا در مجاورت مناطق ساحلی، تامین آب شرب با استفاده از تاسیسات آب شیرین کن را توجیه می نماید. این اقدام می تواند علاوه بر تامین آب مورد نیاز جوامع شهری، برای مصارف صنایع مستقر در این مناطق نیز مورد استفاده قرار گیرد که قدم دیگری در توسعه پایدار مناطق ساحلی مکران می باشد. از جمله صنایعی که می تواند در مدت زمان کوتاه موجب رونق اقتصادی مناطق ساحلی شود صنعت گردشگری است.

 

وجود جاذبه های گردشگری متعدد در مناطق ساحلی مکران، زمینه را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در این مناطق فراهم نموده و کمک شایانی در توسعه اقتصادی و اجتماعی این مناطق فراهم می نماید. عامل دیگری که در توسعه اقتصادی منطقه مکران نقش مهمی ایفا می کند، عبور کریدورهای بین المللی از منطقه مکران است.

حمل و نقل ترانزیتی از این منطقه از مسیر بندر چابهار به استان خراسان شمالی و کشور ترکمنستان، که مسیر انتقال کالاهای تجاری کشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد می باشد، منبع درآمدی مهمی برای منطقه است که این مهم با ایجاد زیرساخت های لازم در مسیر یاد شده فراهم خواهد شد. برای بهره برداری مناسب از این کریدور، توسعه بنادر موجود در منطقه مکران امری لازم و ضروری به نظر می رسد.

 

بنادر به عنوان مجرای تبادل کالا از طریق حمل و نقل دریایی عاملی مهم در ایجاد ثروت و همچنین تسهیل کننده استقرار صنایع در مناطق ساحلی و در نتیجه افزایش اشتغال می باشد. بنادر چابهار و جاسک مهمترین بنادر موجود در سواحل مکران هستند که توسعه ظرفیت های این بنادر و زیرساخت های حمل و نقل متصل به آنها به روند توسعه پایدار منطقه کمک خواهد نمود.

برای برداشتن گام های فوق در راه توسعه پایدار سواحل مکران، انجام مطالعات پایه و مهندسی در رشته های مختلف علوم دریایی، امری لازم و ضروری به شمار می آید. همسو کردن این مطالعات برای اهداف مهم توسعه ای در کشور نظیر سواحل مکران، می تواند از طریق بسترهای مناسب صورت گیرد. برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس با شعار توسعه دریا محور با این هدف صورت گرفته و امید است بتواند زمینه را برای ارائه آخرین دستاوردهای علمی در جهت برنامه ریزی مناسب برای توسعه این منطقه فراهم نماید.